8. 9. 2014

V osadě Kotel u Osečné se opět po roce, již popáté, v sobotu 6. září sešli nejen odpůrci těžby uranu, ale všichni milovníci přírody, na akci “Setkání pod Tisíciletou lípou.“ Sdružení Naše Podještědí ji připravilo u příležitosti 5. výročí vítězství Kotelské lípy v soutěži Strom roku v roce 2009.

Na setkání v úvodu promluvil jeden ze zakladatelů tradice, předseda sdružení a zároveň náměstek hejtmana LK pro životní prostředí a zemědělství Josef Jadrný, který posluchače seznámil se současným stavem projednávání možné, zatím ale velmi nepravděpodobné, těžby uranu na Českodubsku.

Setkání pod Tisíciletou lípou 2014

Kotelská lípa velkolistá (Tilia platyphyllos); odhad. stáří 870 až 950 let; výška 25 metrů; obv. kmene 140 cm nad zemí: 9,7 m.

Dana Jadrná poté připomněla významné pětileté výročí vítězství Kotelské lípy – tehdy získala přes 11 tisíc hlasů. Jen pro zajímavost – je dutá a při jedné akci se do dutiny vešlo 23 dětí! „Jsme rádi, že nyní již jsou v Libereckém kraji dva Stromy roku – vloni získal prvenství Dub ochránce ve Višňové – Vísce,“ prozradila stovce diváků.

Sdružení Naše Podještědí připravilo bohatý kulturní program. Vystoupily Podještědský folklorní soubor Horačky, Divadelní Soubor Vojan z Českého Dubu a pěvecký sbor Canzonetta z Osečné. Novinkou byla prodejní výstava klientů Jedličkova ústavu v Liberci, kteří díky vstřícnosti návštěvníků vyprodali téměř celý přivezený „sklad“.

„Děkuji všem přítomným, že nákupem výrobků Jedličkova ústavu významně podpořili jeho činnost. Ve spolupráci s ústavem chceme i na dalších akcích pokračovat,“ zdůraznil Josef Jadrný.

Malou vísku Kotel proslavily především „tisícileté“ lípy velkolisté, které jsou pravděpodobně nejmohutnějšími a nejproslulejšími stromy severních Čech. Starší Lípa je unikátní v tom, že uvnitř je dutá, přičemž její vnitřní stěny jsou porostlé kůrou, což je velmi neobvyklé. Stromy obdobného věku často bývají spíše již jen torzem, tento vykazuje obrovskou vitalitu a má nádherný, dokonalý tvar. Středem dutého prostoru vede další kmen, takže to uvnitř vypadá jako kruhová katedrála se sloupem ve svém středu. Je to velmi působivé a rozhodně stojí za návštěvu! Do jejího nitra se vejde 9 dospělých lidí, stejný počet je potřeba, aby bylo Lípu možné “obejmout.” Lípa na první pohled vypadá jako srostlý trojkmen, avšak tři mohutné větve koruny patří jedinému stromu. Hrušková a Turek (2003) uvádí, že se pravděpodobně jedná o nejmohutnější jednokmennou lípu v naší republice.

Převzato z krajských stránek náměstka hejtmana Josefa Jadrného, vyšlo 8. září 2014. Upraveno.