15. 5. 2014
Jeden ze směrů vyšetřování se zaměřuje i na to, jestli byl obchod pro Jablonec výhodný: město koupilo firmu dráž, než na kolik zněl znalecký posudek. A dalších 270 milionů do ní bude muset ještě vložit, aniž má jistotu, že se mu někdy vrátí.
Zastupitelé severočeského Jablonce udělali obchod, kterému se už rok ve městě říká jablonecká uhelná. Město za stamiliony koupilo místní zastaralou teplárnu. A protože zastupitelům na nákup firmy chyběly peníze, použili prostředky, které vytáhli přímo z firmy – proto také ta narážka na kauzu, v níž manažeři ovládli Mosteckou uhelnou za pomoci jejích vlastních rezerv.
Podle informací Hospodářských novin tuto investici prověřuje hospodářská kriminálka. A kromě nejužšího vedení radnice se zajímá také o všechny zastupitele, kteří hlasovali pro koupi problémové teplárny. Byl mezi nimi i šéf fotbalového svazu Miroslav Pelta, zastupitel za koaliční ODS a velký zastánce celého obchodu. „Bylo to naprosto zásadní a hlavně správné politické rozhodnutí,“ říká Pelta.
Jeden ze směrů vyšetřování se přitom zaměřuje i na to, jestli byl vůbec obchod pro Jablonec výhodný: město koupilo firmu dráž, než na kolik zněl znalecký posudek. A dalších 270 milionů do ní bude muset ještě vložit, aniž má jistotu, že se mu někdy vrátí. Primátor Petr Beitl (ODS), který už koncem dubna vypovídal na policii, se o nákupu nechce bavit. „Všechno je na internetu,“ odkazuje primátor na radniční noviny.
V jablonecké teplárně bylo město do loňska s přibližně 34 procenty akcií menšinovým vlastníkem. Většinovým byla společnost MVV Energie CZ. Společná firma ale neinvestovala do oprav, a tak i město dnes uznává, že potrubí a další zařízení jsou v kritickém stavu. I kvůli vyhroceným sporům s většinovým vlastníkem se proto vedení Jablonce rozhodlo teplárnu koupit a vybudovat nový systém.
Město ale na odkoupení akcií nemělo peníze a ani banky mu nechtěly půjčit. Zastupitelé proto dali 62,6 milionu z městského rozpočtu a 150,5 milionu použili přímo z firmy – tím, že nechali snížit základní jmění teplárenské společnosti.
Firma MVV si svůj podíl ocenila na 268 milionů, znalec najatý městem došel k částce 189 milionů. A zastupitelé nakonec odhlasovali celkovou kupní cenu 203 milionů. Teprve později ale vyšlo najevo, že podle smlouvy je ve skutečnosti zhruba o 16 milionů vyšší, například kvůli podmínce, že firma ještě vyplatí dividendu. „Cena se navíc schvalovala v době, kdy nebylo vůbec jasné, kolik peněz bude muset město do teplárny ještě dát,“ namítá opoziční zastupitel Jaroslav Kraus (TOP 09).
Převzato z Hospodářských novin, vydáno 15. května 2014, autor: Vojtěch Blažek